Utstilling16. jan. 2026-8. feb. 2026

Tegneserie om fredsprisvinneren

Tegneseriekonkurransen i pop-up

Tre elever i 7. klasse står bak tegneserien om fredsprisvinner Maria Corina Machado, som stilles ut på Nobels Fredssenter.

Vinnerne av tegneseriekonkurransen
Vinnerne av tegneseriekonkurransen 2025 tok turen innom Nobels Fredssenter i desember der de fikk fulgt med på Barnas Fredsprisfest og senere i januar 2026 da tegneserien ble avduket.

Hvert år arrangerer Nobels Fredssenter en tegneseriekonkurranse for skoleelever, der vinnerbidraget blir omgjort til en profesjonell tegneserie. Årets konkurranse engasjerte elever på 7. trinn fra hele landet. Oppgaven var å formidle historien om fredsprisvinneren for 2025, Maria Corina Machado.

Det var bidraget fra tre elever ved Stakkevollan skole i Tromsø som ble juryens favoritt. Deres tegneserie, som ble gjenskapt av tegneserieskaper Hans Jørgen Sandnes i samarbeid med elevene, blir stilt ut som en popup-utstilling på Nobels Fredssenter i perioden 16. januar til 8, februar. Sandnes er illustratør, animatør og tegneserieskaper og har blant annet laget animasjonsfilmene i serien Eventyrskogen og illustrert barnebokserien Detektivbyrå nr. 2.

Tegneseriekonkurransen ble gjennomført i samarbeid med NRK Skole, Redd Barna og Utdanningsetaten i Oslo, og har fått støtte fra Klaveness Stiftelsen, samt bidrag fra Gyldendal.

Relatert:
illustrasjon av fredsprisvinner maria corina machado.
Undervisningsopplegg
Fredsprisleksjonen 2025

5.-7. trinn

tegning av tegneserie på ipad.
Undervisningsopplegg
Tegneseriekonkurransen

7. trinn

elevene som vant tegneseriekonkurransen.
Artikkel
Elever fra Tromsø tegnet seg til topps

21. nov. 2025