Utstilling23. apr. 2026-24. mai 2026

A City of Ghosts

Gaza, teltleir for sivile.
Foto: Fatma Hassona

Bevæpnet kun med kamera og mot, dokumenterte Fatma Hassona livet i Gaza under en av de mest ødeleggende konfliktene i nyere tid.

I vårt Pop-up studio kan du få et innblikk i den palestinske fotografens viktige arbeid gjennom utstillingen A City of Ghosts, som arrangeres av Plan International Norge.

Fatma portrett
Fatma

Fatma var ambassadør for Plan International i She leads, et program som utruster jenter og unge kvinner i Afrika og Midtøsten til stå opp for sine rettigheter og få større innflytelse i både formelle og uformelle institusjoner i sine lokalsamfunn.

I 18 måneder dokumenterte hun livet i Gaza for at verden ikke skulle glemme dem. Hennes kamera fanget ikke bare lidelser – men også livet som mot alle odds fortsatte.

16. april 2025 ble Fatma drept i et luftangrep, sammen med ti familiemedlemmer. Hun ble kun 25 år gammel.

Fatma visste hva hun risikerte. Journalister, fotografer og hjelpearbeidere ble drept i Gaza i et omfang verden knapt hadde sett før. Likevel fortsatte hun å fotografere. Hun ville at verden skulle se hva mennesker i Gaza levde gjennom – og at de ikke skulle bli glemt.

Hun har etterlatt et sterkt, visuelt vitnesbyrd – fotodagboken A City of Ghosts. Bildene hennes viser en by preget av krig, og menneskene som nekter å gi opp. Ikke minst, så er de en sterk stemme for alle de som ikke blir hørt.

"If I die, I want a loud death."
- Fatma Hassona (2000 – 2025)