«Uenige sammen» er lansert for ungdomstrinnet
«Uenige sammen» lar elevene trene på ferdigheter som styrker både klassefellesskapet og demokratiet. Undervisningsressursene tematiserer betydningen av uenighet i demokratiet, og gir elevene mulighet til å øve på praktiske dialogferdigheter som kan gjøre det enklere å møte meningsmotstandere med respekt og nysgjerrighet. "Elevene får sette seg inn i et samfunnsaktuelle tema, og får trening i å danne seg egne meninger samtidig som man forholder seg til andres standpunkt på en dialogisk måte", forteller prosjektleder og museumspedagog Sunniva Jarmann.
Ressursene er forankret i LK20, og er utviklet med støtte fra Sparebankstiftelsen. De kan lastes ned gratis på Nobels Fredssenters nettsider.
Det er et demokratisk problem
“Vi lever i en tid der mange opplever at det er enklere å trekke seg unna enn å delta i meningsutveksling. Samtaler blir raskt til konflikter. Meningsmotstandere blir lett oppfattet som fiender. Og forskningen viser at mange unge kvier seg for å si hva de mener, fordi de frykter reaksjonene de kan få. Det er et demokratisk problem”, sa direktør Kjersti Fløgstad på lanseringen av undervisningsopplegget denne uken.
“Vårt håp er enkelt: At flere unge skal oppleve at uenighet ikke er noe man må frykte, men noe man kan lære av. For hvis vi skal ta vare på demokratiet vårt, trenger vi ikke mindre uenighet. Vi trenger å bli bedre på å være uenige sammen,”fortsatte hun.
Elever ser ikke seg selv som del av demokratiet
Funnene som har formet opplegget kommer blant annet fra prosjektleder Synnøve Kronen Snyens egen masteroppgave om hvordan ungdom forstår demokrati og forholder seg til uenighet. I innsiktsarbeidet fant Snyen at elever på 8. trinn oppfatter at demokrati handler om å stemme pånoen andre som skal ta ansvar, og at de tenker at de selv ikke har noen rolle i demokratiet siden de ikke er myndige.
“Ungekvier seg for å si det de mener, og mange vil ikke stikke seg frem og ha en mening. Mange elever opplever at meninger er noe man skal holde for seg selv, og at respekt for andres mening er å la dem ha sin mening i fred. En slik forståelse gjør at meningsbrytning blir lite viktig, og gjør det vanskelig å få til gode diskusjoner i klasserommet. Skolen må være en arena for å lære å kunne tørre å utrykke seg selv, og finne verdien i å gjøre det”, sa Kronen Snyen.
Tirsdag 11. august ble undervisningsressursene lansert på Nobels Fredssenter. Det ble gjort opptak av lanseringen, der ressursene ble presentert. På lanseringen deltok også førsteamanuensis Eva Kosberg fra OsloMet, som fortalte om sin forskning på demokratiundervisning for styrket politisk mestringstro hos elever.
Du kan se opptak av lanseringen av Uenige sammen for ungdomstrinnet her:
Innhold i opptaket:
00:00 - 05:11 - Introduksjon: Hvorfor jobbe med demokrati og dialog ved Kjersti Fløgstad, direktør ved Nobels Fredssenter.
Fra 05:11 - Presentasjon av undervisningsressursen v/ Synnøve Kronen Snyen og Sunniva Jarmann fra Nobels Fredssenter
Fra 28:00 - Forskning på demokratiundervisning for styrket politisk mestringstro hos elever v/ førstemanuensis Eva Kosberg, OsloMet
Del:


